Kako koristiti tablicu: sve vrednosti su na 100 grama (pića na 100 ml). Ukucaj naziv namirnice, izaberi kategoriju ili klikni na naslov kolone da sortiraš, na primer po proteinima. Klik na namirnicu otvara detaljnu stranicu sa porcijama i poređenjima.

Kalorije i makronutrijenti namirnica

NamirnicaKategorijaKcalProteini (g)UH (g)Masti (g)
AjvarJela1201.598.5
AnanasVoće500.5130.1
AvokadoVoće16028.514.7
BademOrašasti plodovi i semenke579212250
Bademovo mleko (100 ml)Pića150.50.31.1
BaklavaSlatkiši i grickalice4286.737.629
BananaVoće891.1230.3
Batat (pečen)Povrće90220.70.2
BelanceMeso, riba i jaja5210.90.70.2
Beli lukPovrće1496.4330.5
BoranijaPovrće311.870.2
BorovniceVoće570.714.50.3
BrašnoŽitarice i pecivo36410761
Brazilski orahOrašasti plodovi i semenke65914.311.767.1
BreskvaVoće390.99.50.3
BrokoliPovrće342.870.4
BulgurŽitarice i pecivo833.118.60.2
BundevaPovrće2616.50.1
BurekJela29092517
Burek sa mesomJela290102218
Cezar salataJela17010712
Chia semenkeOrašasti plodovi i semenke48616.54230.7
Coca-Cola (100 ml)Pića42010.60
Crna čokoladaSlatkiši i grickalice5987.84643
Crni lukPovrće401.19.30.1
Cvekla (kuvana)Povrće441.7100.2
ČipsSlatkiši i grickalice53675334
ČokoladaSlatkiši i grickalice5357.65930
Čokoladni kremSlatkiši i grickalice5396.357.530.9
Čokoladno mleko (100 ml)Pića803.4112.5
ČvarciMeso, riba i jaja60030053
ĆevapiMeso, riba i jaja25020318
ĆuretinaMeso, riba i jaja1353001
Dimljeni lososMeso, riba i jaja11718.304.3
DinjaVoće340.88.20.2
DunjaVoće570.415.30.1
DvopekŽitarice i pecivo41013727
DžemSlatkiši i grickalice2600.4640.1
ĐuvečJela1103154.5
EdamameMahunarke12111.98.95.2
Energetsko piće (100 ml)Pića450110
EurokremSlatkiši i grickalice54055732
FalafelJela33313.331.817.8
Feta sirMlečni proizvodi26414.24.121.3
GaudaMlečni proizvodi35624.92.227.4
GibanicaJela300102218
GiriceMeso, riba i jaja27019918
GirosJela230112211
GovedinaMeso, riba i jaja25026015
Grašak (kuvan)Mahunarke845.415.60.2
Grčka salataJela100348
Grčki jogurtMlečni proizvodi97945
GrejpfrutVoće420.810.70.1
Griz (suv)Žitarice i pecivo36012.7731
GrožđeVoće690.7180.2
GulašJela1301257
Gurmanska pljeskavicaJela29817.72.324.1
HalvaSlatkiši i grickalice500125527
HamburgerJela250132710
HeljdaŽitarice i pecivo923.4200.6
HlebŽitarice i pecivo2659493.2
HrenovkeMeso, riba i jaja27011324
HumusMahunarke1667.914.39.6
Indijski orahOrašasti plodovi i semenke553183044
Instant nudle (suve)Žitarice i pecivo45096019
Integralni hlebŽitarice i pecivo25012413.4
Integralni pirinačŽitarice i pecivo1232.725.61
JabukaVoće520.3140.2
Jagnjeće pečenjeMeso, riba i jaja24226.2014.4
JagnjetinaMeso, riba i jaja29425021
JagodeVoće320.77.70.3
JajaMeso, riba i jaja155131.111
JogurtMlečni proizvodi613.54.73.3
KačkavaljMlečni proizvodi36025228
Kafa (100 ml)Pića20.300
KajganaJela149101.611
KajmakMlečni proizvodi3906339
Kajsije (sveže)Voće481.4110.4
Kakao (nezaslađen)Slatkiši i grickalice22819.657.913.7
KakiVoće700.618.60.2
Karađorđeva šniclaJela290201218
KarfiolPovrće251.950.3
KečapJela1101.5250.2
KefirMlečni proizvodi603.44.53.3
KeljPovrće27260.1
KestenOrašasti plodovi i semenke2453.2532.2
KiflaŽitarice i pecivo2909534
KikirikiOrašasti plodovi i semenke567261649
Kikiriki puterOrašasti plodovi i semenke588252050
Kinder BuenoSlatkiši i grickalice5728.649.537.3
Kinder jajeSlatkiši i grickalice5528.152.334.2
Kinoa (suva)Žitarice i pecivo36814646
Kiseli krastavciPovrće110.52.30.2
Kiseli kupusPovrće190.94.30.1
Kiselo mlekoMlečni proizvodi583.34.32.8
KiviVoće611.114.70.5
KobasicaMeso, riba i jaja30014226
KokiceSlatkiši i grickalice38713784.5
KokosOrašasti plodovi i semenke3543.31533
Kokosovo uljeOrašasti plodovi i semenke86200100
Komplet lepinjaJela3118.925.818.9
Kore za pituŽitarice i pecivo2997.152.66
KrastavacPovrće150.73.60.1
KrekeriŽitarice i pecivo43097012
Krem bananicaSlatkiši i grickalice38036511
Krem sirMlečni proizvodi3426434
KroasanŽitarice i pecivo40684621
KrofneSlatkiši i grickalice35064616
Krompir (kuvan)Povrće871.9200.1
KruškaVoće570.4150.1
Kukuruzne pahuljiceŽitarice i pecivo3577.5840.4
Kukuruzno brašnoŽitarice i pecivo3628.176.93.6
KulenMeso, riba i jaja42024136
KupineVoće431.49.60.5
KupusPovrće251.35.80.1
Kus kusŽitarice i pecivo1123.8230.2
Kuvani kukuruzŽitarice i pecivo963.4211.5
Laneno semeOrašasti plodovi i semenke53418.328.942.2
LazanjeJela1358135.8
LeblebijaMahunarke1648.927.42.6
LepinjaŽitarice i pecivo2709551.2
LešnikOrašasti plodovi i semenke6281516.760.8
LignjeMeso, riba i jaja11018.73.71.7
LimunVoće291.19.30.3
LososMeso, riba i jaja20622013
LubenicaVoće300.67.60.2
MajonezJela6801175
MakaroneŽitarice i pecivo1585.8310.9
MalineVoće521.2120.7
MandarinaVoće530.813.30.3
MangoVoće600.8150.4
MaslinePovrće1150.8610.7
Maslinovo uljeOrašasti plodovi i semenke88400100
MedSlatkiši i grickalice3040.3820
Medeno srceSlatkiši i grickalice3904.5729
MekikeJela33074016
Mladi sir (posniji)Mlečni proizvodi98113.44.3
Mleko (100 ml)Mlečni proizvodi503.44.82
Mleveno mesoMeso, riba i jaja25017020
MocarelaMlečni proizvodi280202.221
MusakaJela1507109
MusliŽitarice i pecivo37010666
NapolitankeSlatkiši i grickalice52066228
NarVoće831.718.71.2
NektarinaVoće441.110.60.3
Nes kafaPića35312760.5
OradaMeso, riba i jaja1502406
OrahOrašasti plodovi i semenke654151465
OslićMeso, riba i jaja1052101.8
Ovsene pahuljice (suve)Žitarice i pecivo38916.9666.9
Ovseno mleko (100 ml)Pića45171.5
PalačinkeJela2276.4289.7
Palenta (na vodi)Jela701.6150.3
PangasiusMeso, riba i jaja1051803.5
PaprikaPovrće31160.3
ParadajzPovrće180.93.90.2
ParizerMeso, riba i jaja25011421
ParmezanMlečni proizvodi431384.129
PastrmkaMeso, riba i jaja1682407.4
Pasulj (kuvan)Mahunarke1278.7230.5
PaštetaMeso, riba i jaja30012426
PatlidžanPovrće2515.90.2
PavlakaMlečni proizvodi1932.44.319
PečenicaMeso, riba i jaja1452216
PečurkePovrće223.13.30.3
PicaJela266113310
PilavJela1481017.53.8
Pileća džigericaMeso, riba i jaja16724.50.96.5
Pileća krilcaMeso, riba i jaja29027019.5
Pileća prsaMeso, riba i jaja1653103.6
Pileća supa (100 ml)Jela362.53.51.2
Pileći batakMeso, riba i jaja21627011.2
Pire krompirJela1102164.2
Pirinač (suv)Žitarice i pecivo3657.1800.7
Pirinčane galeteŽitarice i pecivo3878812.8
Pirinčani papirŽitarice i pecivo3235.972.31.1
PiškoteSlatkiši i grickalice36510.659.79.1
PistaćiOrašasti plodovi i semenke5602027.245.3
Pita sa jabukamaSlatkiši i grickalice25033511
Pita sa krompiromJela2263.830.110.1
Pita sa mesomJela270102315
Pita sa siromJela280102615
Pivo (100 ml)Pića430.53.60
Plazma keksSlatkiši i grickalice440117112
PljeskavicaMeso, riba i jaja28018222
PodvarakJela130759
PogačaŽitarice i pecivo2908487
Pohovana piletinaMeso, riba i jaja250211313
Pohovane tikviceJela1774.511.113.1
PomfritSlatkiši i grickalice3123.44115
PomorandžaVoće470.9120.1
Praseće pečenjeMeso, riba i jaja27326.8017.6
PrazilukPovrće611.5140.3
PrebranacJela1737.721.86.7
ProjaJela28073213
ProkeljPovrće433.490.3
ProsoŽitarice i pecivo1193.523.71
PršutaMeso, riba i jaja260260.517
PrženiceJela28083014
Prženo jajeMeso, riba i jaja19613.60.815
PudingSlatkiši i grickalice1103183
Punjene paprikeJela130797.5
PuterMlečni proizvodi7170.90.181
Rakija (100 ml)Pića23000.10
RamstekMeso, riba i jaja24327014.2
RatlukSlatkiši i grickalice3200.2800.2
Raženi hlebŽitarice i pecivo2598.5483.3
Riblja čorba (100 ml)Jela60632.5
Riblji štapićiMeso, riba i jaja220122010
RotkvicaPovrće160.73.40.1
RukolaPovrće252.63.70.7
Ruska salataJela1724.110.412.8
Sardine (u ulju)Meso, riba i jaja20824.6011.5
SarmaJela1206106
SatarašJela801.475
Semenke bundeveOrašasti plodovi i semenke5593010.749
Semenke suncokretaOrašasti plodovi i semenke58420.82051.5
SenfJela6645.83.3
Sir (punomasni)Mlečni proizvodi35025227
SkušaMeso, riba i jaja26224018
SkyrMlečni proizvodi631140.2
SladoledSlatkiši i grickalice2073.52411
Slani štapićiSlatkiši i grickalice39010764
Slanina (dimljena)Meso, riba i jaja46013145
SmokiSlatkiši i grickalice500125227
Smokve (sveže)Voće740.8190.3
Sočivo (kuvano)Mahunarke1169200.4
Soja sosJela538.14.90.6
Sojino mleko (100 ml)Pića453.32.51.8
Sok od pomorandže (100 ml)Pića450.710.40.2
SomMeso, riba i jaja14418.407.6
SpanaćPovrće232.93.60.4
Speltino brašnoŽitarice i pecivo34114.570.72.5
Suncokretovo uljeOrašasti plodovi i semenke88400100
Surutka (100 ml)Pića270.950.4
SusamOrašasti plodovi i semenke57317.723.549.7
SušiJela942.918.40.7
SutlijašSlatkiši i grickalice1303.5203.5
Suve brusniceVoće3080.1821.1
Suve šljiveVoće2402.2640.4
Suvo grožđeVoće2993.1790.5
Suvo mesoMeso, riba i jaja15331.12.81.9
SvinjetinaMeso, riba i jaja24227014
Svinjska džigericaMeso, riba i jaja165263.84.4
Svinjska mastOrašasti plodovi i semenke90200100
Svinjski butMeso, riba i jaja1802807
Svinjski vratMeso, riba i jaja27024019
ŠaranMeso, riba i jaja16222.907.2
ŠargarepaPovrće410.9100.2
ŠećerSlatkiši i grickalice38701000
ŠkampiMeso, riba i jaja99240.20.3
Šljive (sveže)Voće460.711.40.3
Šopska salataJela803.545.5
Špagete bolonjezeJela1407175
Štrudla sa makomSlatkiši i grickalice39075217
ŠunkaMeso, riba i jaja120191.54
TahiniOrašasti plodovi i semenke595172154
TeletinaMeso, riba i jaja1502804
Testenina (kuvana)Žitarice i pecivo1315251.1
TikvicePovrće171.23.10.3
TofuMahunarke14417.32.88.7
Topljeni sirMlečni proizvodi28013623
TortaSlatkiši i grickalice40055020
TortiljaŽitarice i pecivo3068518
Tost hlebŽitarice i pecivo2659493.2
TrešnjeVoće631.1160.2
TulumbeSlatkiši i grickalice35035015
TunaMeso, riba i jaja1162601
Turska kafa (100 ml)Pića20.10.30
UrdaMlečni proizvodi17411313
UrmeVoće2801.8750.2
Vino (100 ml)Pića850.12.60
VišnjeVoće50112.20.3
Voćni jogurtMlečni proizvodi953.2152.5
Whey proteinMlečni proizvodi35278.16.31.6
Zelena salataPovrće151.42.90.2
ŽumanceMeso, riba i jaja32215.93.626.5

Vrednosti su prosečne i mogu se razlikovati po sorti, proizvođaču i načinu pripreme. Za domaća jela su okvirne, jer zavise od recepta. Kod pakovanih proizvoda uvek važi deklaracija.

Kako čitati tablicu kalorija

Kalorije pokazuju koliko energije namirnica daje, a makronutrijenti odakle ta energija dolazi: gram proteina i gram ugljenih hidrata daju po oko 4 kalorije, a gram masti oko 9. Zato namirnice sa puno masti, poput orašastih plodova i ulja, imaju najviše kalorija po gramu, dok povrće i voće, koji su uglavnom voda, imaju najmanje.

Za mršavljenje su posebno korisne namirnice sa puno proteina i malo kalorija, poput pilećih prsa, tune, posnog sira i grčkog jogurta, kao i povrće, koje daje zapreminu obroku. Klikni na kolonu Proteini da ih sortiraš.

Namirnice sa najmanje i najviše kalorija

Najmanje kalorija imaju krastavac, zelena salata, tikvice i paradajz, sa manje od 20 kcal na 100 grama. Najviše imaju maslinovo ulje (oko 884 kcal), čvarci, orašasti plodovi i semenke (550 do 650 kcal). Porcija ipak pravi razliku: kašika ulja ima više kalorija od kilograma krastavca, ali niko ne pojede kilogram ulja.

Znaš koliko kalorija imaju namirnice. Sada izračunaj koliko ti treba dnevno za tvoj cilj.

Izračunaj dnevni unos kalorija →

Često postavljana pitanja

Kako se koristi tablica kalorija?

Pronađi namirnicu pretragom ili kategorijom i pročitaj vrednosti na 100 grama. Za svoju porciju pomnoži vrednost sa težinom porcije i podeli sa 100. Na primer, 150 grama namirnice sa 200 kcal na 100 grama ima 300 kcal.

Zašto se kalorije razlikuju od sajta do sajta?

Vrednosti zavise od sorte, načina pripreme i izvora podataka, a kod domaćih jela i od recepta. Razlike od 5 do 10% su normalne i ne utiču značajno na rezultat ishrane.

Da li je bolje meriti hranu sirovu ili kuvanu?

Svejedno je, samo koristi vrednosti za isto stanje. Pirinač, testenina i mahunarke kuvanjem upijaju vodu, pa kuvani imaju dva do tri puta manje kalorija po 100 grama od suvih.