Brz odgovor: Slatke trešnje imaju oko 63 kalorije na 100 grama. Šaka od oko 100 grama (12 do 15 trešanja) ima oko 63 kalorije.

Cena u marketima: od 270 din/kg (Univerexport) do 540 din/kg, u proseku oko 520 din/kg.

Najniže redovne cene (bez akcija) u 3 lanca prema zvaničnim cenovnicima trgovaca, stanje 19. oktobra 2026. Osvežava se svake nedelje.

Nutritivna vrednost trešanja na 100 grama

NutrijentVrednost (na 100g)
Kalorije63 kcal
Proteini1.1 g
Ugljeni hidrati16 g
- od toga šećeri12.8 g
Masti0.2 g
Vlakna2.1 g

Kalorije po porciji

PorcijaKoličinaKalorije
Šaka trešanja (12-15 kom)100 g~63 kcal
Činija200 g~126 kcal
Pola kilograma500 g~315 kcal

Trešnje i višnje

Višnje imaju manje kalorija, oko 50 kcal na 100 grama, i manje šećera od slatkih trešanja, zbog čega su kiselije. Obe vrste su izvor vitamina C, kalijuma i antocijana, biljnih pigmenata koji im daju tamnocrvenu boju i imaju antioksidativno dejstvo.

Kako uklopiti trešnje u ishranu

Trešnje u poređenju sa drugim voćem

Namirnica (100g)KalorijeProteiniMastiVlakna
Trešnje63 kcal1.1 g0.2 g2.1 g
Jagode32 kcal0.7 g0.3 g2 g
Grožđe69 kcal0.7 g0.2 g0.9 g
Jabuka52 kcal0.3 g0.2 g2.4 g
Lubenica30 kcal0.6 g0.2 g0.4 g

Proveri koliko kalorija ti je potrebno dnevno i kako se ova namirnica uklapa u tvoj cilj.

Izračunaj svoj dnevni unos kalorija →

Makronutrijenti trešanja po porciji

Trešnje se retko jedu po jedna, pa je tabela rađena po realnim porcijama: od šake do pola kilograma, što je količina koju mnogi pojedu u sezoni za jedno popodne.

PorcijaKalorijeProteiniUgljeni hidratiMasti
Šaka trešanja (12-15 kom) (100 g)63 kcal1,1 g16 g0,2 g
Činija (200 g)126 kcal2,2 g32 g0,4 g
Pola kilograma (500 g)315 kcal5,5 g80 g1 g

Porcija "činija" od 200 g pokriva oko 6% dnevnog unosa od 2.000 kcal i 17% preporučenog unosa vlakana (25 g). Drugim rečima, za 200 kcal možeš pojesti oko 320 g trešanja.

Tabela: trešnje i slične namirnice na 100 g

Namirnica (100 g)kcalProteini (g)UH (g)Masti (g)Vlakna (g)
Trešnje631,1160,22,1
Jagode320,77,70,32
Borovnice570,714,50,32,4
Grožđe690,7180,20,9
Breskva390,99,50,31,5
Kajsija481,4110,42

Trešnje su kaloričnije od većine bobičastog voća, upola između jagoda i grožđa. Imaju umereno vlakana i dosta šećera, pa je ključ u količini: šaka je užina, pola kilograma je ceo obrok po kalorijama.

Trešnje tokom dana: praktične ideje

Trešnje su sezonsko voće koje se jede tri do četiri nedelje godišnje, pa nema potrebe da ih izbegavaš. Realna porcija je 150 do 200 g, oko 100 do 125 kcal, što je sasvim razumna užina. Problem nastaje kad se kesa od kilogram pojede u jednom sedenju, jer je to 630 kcal i preko 120 g šećera.

Trešnje sadrže antocijane i prirodni melatonin, pa se sok od višnje (kisele rođake trešnje) koristi kod sportista za oporavak mišića i bolji san. Sveže trešnje posle treninga su zato dobar izbor: brzi ugljeni hidrati za obnovu glikogena plus antioksidansi.

Na šta obratiti pažnju

Trešnje su na vrhu liste po ostacima pesticida, pa ih dobro operi ili biraj domaće iz poznatog izvora. Kod nekih ljudi veća količina (preko 300 g) izaziva nadimanje i proliv zbog sorbitola. Kompot i slatko od trešanja imaju 2 do 4 puta više kalorija od svežih zbog dodatog šećera.

Često postavljana pitanja

Koliko kalorija ima kilogram trešanja?

Kilogram slatkih trešanja ima oko 630 kalorija, računato na jestivi deo bez koštica.

Da li su trešnje dobre za mršavljenje?

Da, u razumnoj količini. Imaju malo kalorija, puno vode i prirodnu slatkoću, pa mogu da zamene slatkiše. Zbog šećera je dobro ne preterivati, jer se velike količine lako pojedu.

Koliko trešanja dnevno je u redu?

Šaka do dve (100 do 200 g, 63 do 126 kcal) je količina koja se lako uklapa u bilo koji plan ishrane. Više od pola kilograma dnevno donosi preko 60 g šećera, što je previše ako mršaviš ili paziš na glikemiju.

Da li trešnje pomažu kod gihta?

Postoje istraživanja koja pokazuju da redovno jedenje trešanja i višanja može smanjiti nivo mokraćne kiseline i učestalost napada gihta, verovatno zbog antocijana. Nisu zamena za terapiju, ali su bezbedan dodatak ishrani kod gihta.

Izvor podataka: USDA FoodData Central i deklaracije proizvođača, prilagođeno proizvodima iz Srbije. Vrednosti su na 100 g i zaokružene, pa mogu malo da odstupaju od konkretnog proizvoda. Kako računamo