Brz odgovor: Mandarina ima oko 53 kalorije na 100 grama. Jedna srednja mandarina bez kore teži oko 75 grama i ima oko 40 kalorija.

Cena u marketima: od 125 din/kg (Lidl) do 180 din/kg, u proseku oko 165 din/kg.

Najniže redovne cene (bez akcija) u 4 lanca prema zvaničnim cenovnicima trgovaca, stanje 19. oktobra 2026. Osvežava se svake nedelje.

Mandarina
Mandarina. Foto: Evie Fjord / Unsplash

Nutritivna vrednost mandarine na 100 grama

NutrijentVrednost (na 100g)
Kalorije53 kcal
Proteini0.8 g
Ugljeni hidrati13.3 g
- od toga šećeri10.6 g
Masti0.3 g
Vlakna1.8 g

Kalorije po porciji

PorcijaKoličinaKalorije
Mala mandarina50 g~27 kcal
Srednja mandarina75 g~40 kcal
Velika mandarina100 g~53 kcal
Tri srednje mandarine225 g~119 kcal

Vitamini i minerali u mandarini

Mandarina sadrži oko 27 mg vitamina C na 100 grama, pa srednja mandarina pokriva oko četvrtine dnevne potrebe. Bogata je beta-karotenom, koji telo pretvara u vitamin A, i to u većoj meri nego pomorandža. Sadrži i kalijum i folat.

Mandarina ili pomorandža

Po kalorijama su vrlo slične. Mandarina ima nešto više šećera po gramu, ali je manja, pa je jedna mandarina skoro upola manje kalorična od jedne pomorandže. Pomorandža zato ima više vitamina C po komadu. Obe su dobra užina, jer daju vlakna i vodu uz malo kalorija.

Mandarina u poređenju sa drugim voćem

Namirnica (100g)KalorijeProteiniMastiVlakna
Mandarina53 kcal0.8 g0.3 g1.8 g
Pomorandža47 kcal0.9 g0.1 g2.4 g
Jabuka52 kcal0.3 g0.2 g2.4 g
Banana89 kcal1.1 g0.3 g2.6 g
Grožđe69 kcal0.7 g0.2 g0.9 g

Proveri koliko kalorija ti je potrebno dnevno i kako se ova namirnica uklapa u tvoj cilj.

Izračunaj svoj dnevni unos kalorija →

Makronutrijenti mandarine po porciji

Mandarina je sitna, pa se retko pojede samo jedna. Tabela pokazuje makroe po veličini ploda; za tri srednje mandarine pomnoži red "Srednja mandarina" sa tri, oko 120 kcal.

PorcijaKalorijeProteiniUgljeni hidratiMasti
Mala mandarina (50 g)27 kcal0,4 g6,7 g0,1 g
Srednja mandarina (75 g)40 kcal0,6 g10 g0,2 g
Velika mandarina (100 g)53 kcal0,8 g13,3 g0,3 g
Tri srednje mandarine (225 g)119 kcal1,8 g29,9 g0,7 g

Porcija "srednja mandarina" od 75 g pokriva oko 2% dnevnog unosa od 2.000 kcal i 5% preporučenog unosa vlakana (25 g). Drugim rečima, za 200 kcal možeš pojesti oko 380 g mandarine.

Tabela: mandarina i slične namirnice na 100 g

Namirnica (100 g)kcalProteini (g)UH (g)Masti (g)Vlakna (g)
Mandarina530,813,30,31,8
Pomorandža470,9120,12,4
Kivi611,114,70,53
Jabuka520,3140,22,4
Grožđe690,7180,20,9
Jagode320,77,70,32

Mandarina i pomorandža su gotovo identične na 100 g; mandarina ima nešto manje vlakana. U odnosu na grožđe ima upola manje šećera, a od jabuke se razlikuje samo po tome što se brže pojede.

Kako uklopiti mandarine u ishranu

Mandarine su zimsko voće koje se jede iz kese, i tu je jedina zamka: pet mandarina za veče je 200 kcal i 50 g šećera, što i dalje nije mnogo, ali nije ni "ništa". Dve do tri mandarine su porcija koja pokriva dnevni vitamin C i drži se u granicama užine.

Mandarine su lake za poneti i ne prljaju ruke koliko pomorandža, pa su dobra užina na poslu ili u školi. Kombinuj ih sa orasima ili bademima ako želiš da užina drži duže od pola sata.

Na šta obratiti pažnju

Mandarine iz konzerve su u sirupu i imaju 60 do 70 kcal na 100 g uz gubitak vlakana. Klementine i mandarine se nutritivno ne razlikuju. Ljudi sa refluksom mogu osetiti gorušicu od većih količina zbog kiseline. Kora sa voskom i pesticidima nije za rendanje ako nije iz organskog uzgoja.

Često postavljana pitanja

Koliko kalorija imaju 3 mandarine?

Tri srednje mandarine bez kore imaju oko 120 kalorija, što je slično jednoj banani.

Da li mandarine goje?

Ne same po sebi. Mandarine imaju malo kalorija i dosta vode i vlakana. Gojenje zavisi od ukupnog kalorijskog unosa, a ne od jedne namirnice. Čak i nekoliko mandarina dnevno lako se uklapa u ishranu za mršavljenje.

Koliko mandarina dnevno je u redu?

Dve do četiri mandarine (80 do 160 kcal) su sasvim razumna količina za odraslu osobu. Više od toga nije štetno, ali ako mršaviš, šećer iz 6 do 8 mandarina se sabere na 60 do 80 g dnevno.

Da li mandarine podižu šećer u krvi?

Umereno. Glikemijski indeks je nizak (oko 45), a jedna mandarina ima svega 8 g šećera. Dijabetičari mogu pojesti jednu do dve uz obrok, radije nego više njih na prazan stomak.

Izvor podataka: USDA FoodData Central i deklaracije proizvođača, prilagođeno proizvodima iz Srbije. Vrednosti su na 100 g i zaokružene, pa mogu malo da odstupaju od konkretnog proizvoda. Kako računamo