Brz odgovor: Pomfrit pržen u dubokom ulju ima oko 312 kalorija na 100 grama. Isti krompir iz air fryera ili rerne, sa kašičicom ulja, ima okvirno 150 do 180 kcal na 100 grama.

Cena u marketima: od 148 din/kg (Lidl) do 300 din/kg, u proseku oko 238 din/kg.

Najniže redovne cene (bez akcija) u 6 lanaca prema zvaničnim cenovnicima trgovaca, stanje 19. oktobra 2026. Osvežava se svake nedelje.

Pomfrit
Pomfrit. Foto: Durenne Loris / Unsplash

Nutritivna vrednost prženog pomfrita na 100 grama

NutrijentVrednost (na 100g)
Kalorije312 kcal
Proteini3.4 g
Ugljeni hidrati41 g
- od toga šećeri0.3 g
Masti15 g
Vlakna3.8 g

Kalorije po porciji

PorcijaKoličinaKalorije
Mala porcija80 g~250 kcal
Srednja porcija120 g~374 kcal
Velika porcija180 g~562 kcal

Prženi pomfrit, rerna ili air fryer

Način pripreme (100 g)Kalorije (okvirno)
Kuvan krompir, bez masti~87 kcal
Air fryer, kašičica ulja~150-170 kcal
Smrznuti pomfrit iz rerne~160-200 kcal
Pržen u dubokom ulju~312 kcal

Sam krompir ima malo kalorija. Skoro polovinu kalorija prženog pomfrita čini ulje koje krompir upije tokom prženja.

Kako jesti pomfrit tokom dijete

Pomfrit u poređenju sa drugim prilozima

Namirnica (100g)KalorijeProteiniMastiVlakna
Pomfrit (pržen)312 kcal3.4 g15 g3.8 g
Krompir (kuvan)87 kcal1.9 g0.1 g1.8 g
Batat (pečen)90 kcal2 g0.2 g3.3 g
Kokice387 kcal13 g4.5 g15 g
Pica266 kcal11 g10 g2.3 g

Proveri koliko kalorija ti je potrebno dnevno i kako se ova namirnica uklapa u tvoj cilj.

Izračunaj svoj dnevni unos kalorija →

Recept: Pomfrit iz rerne ima znatno manje masti od prženog. Kako se pravi, pogledajte na Tanjiru: recept za pomfrit iz rerne.

Makronutrijenti pomfrita po porciji

Prženi pomfrit ima 312 kcal na 100 g, tri i po puta više od kuvanog krompira, jer upije 12 do 15 g ulja na 100 g. Mala porcija od 80 g je 250 kcal, velika od 180 g preko 560 kcal.

PorcijaKalorijeProteiniUgljeni hidratiMasti
Mala porcija (80 g)250 kcal2,7 g32,8 g12 g
Srednja porcija (120 g)374 kcal4,1 g49,2 g18 g
Velika porcija (180 g)562 kcal6,1 g73,8 g27 g

Porcija "srednja porcija" od 120 g pokriva oko 19% dnevnog unosa od 2.000 kcal, 18% preporučenog unosa vlakana (25 g) i 8% minimalnog unosa proteina (50 g). Drugim rečima, za 200 kcal možeš pojesti oko 60 g pomfrita.

Tabela: pomfrit i slične namirnice na 100 g

Namirnica (100 g)kcalProteini (g)UH (g)Masti (g)Vlakna (g)
Pomfrit3123,441153,8
Kuvani krompir871,9200,11,8
Batat90220,70,23,3
Smoki5001252273
Pica2661133102,3
Beli hleb2659493,22,7

Pomfrit je isti krompir kao kuvani, ali sa uljem koje mu daje 225 kcal viška na 100 g. Kaloričniji je i od hleba i od pice po gramu. Batat pomfrit iz friteze ima gotovo iste kalorije, uprkos zdravijoj reputaciji.

Kako uklopiti pomfrit u ishranu

Pomfrit iz rerne ili air fryera sa kašikom ulja na pola kila krompira ima 130 do 150 kcal na 100 g, upola manje od prženog, i sasvim se uklapa kao prilog od 150 g uz meso i salatu. Prženi pomfrit iz friteze je rezervisan za povremeno.

U restoranu, pomfrit je najčešći "dodatak" koji udvostruči kalorije obroka: pljeskavica sa pomfritom umesto sa salatom je 450 kcal više. Ako ga naručuješ, mala porcija i bez majoneza (kašika je 100 kcal).

Na šta obratiti pažnju

Pomfrit je najkaloričniji način pripreme krompira, i jedini koji sadrži akrilamid i trans masti (kod starog ulja). Smrznuti pomfrit je već prethodno pržen, pa i "u rerni" ima 200 do 250 kcal na 100 g. Sosovi uz pomfrit (majonez, tartar, sir sos) dodaju 100 do 200 kcal po porciji.

Često postavljana pitanja

Koliko kalorija ima porcija pomfrita iz restorana?

Srednja porcija od oko 120 grama ima oko 370 kalorija, a velika od 180 grama oko 560 kalorija, bez sosova.

Koliko kalorija ima pomfrit iz air fryera?

Okvirno 150 do 170 kalorija na 100 grama ako se koristi kašičica ulja, što je oko upola manje od pomfrita prženog u dubokom ulju.

Koliko kalorija ima pomfrit iz rerne?

Domaći od svežeg krompira sa kašikom ulja na 500 g oko 130 do 150 kcal na 100 g. Smrznuti "za rernu" iz kese 200 do 250 kcal, jer je prethodno pržen u fabrici.

Koliko kalorija ima velika porcija pomfrita?

Velika porcija u brzoj hrani (oko 150 do 180 g) 470 do 560 kcal, sa majonezom preko 650. Porcija iz restorana uz jelo (150 g) oko 470 kcal.

Izvor podataka: USDA FoodData Central i deklaracije proizvođača, prilagođeno proizvodima iz Srbije. Vrednosti su na 100 g i zaokružene, pa mogu malo da odstupaju od konkretnog proizvoda. Kako računamo