Brz odgovor: Obično svetlo pivo (oko 5% alkohola) ima oko 43 kalorije na 100 ml. Flaša od 0,5 litara ima oko 215 kalorija, koliko i dve kriške hleba.

Cena u marketima: od 100 din/l (Maxi) do 140 din/l, u proseku oko 116 din/l.

Najniže redovne cene (bez akcija) u 6 lanaca prema zvaničnim cenovnicima trgovaca, stanje 19. oktobra 2026. Osvežava se svake nedelje.

Pivo
Pivo. Foto: engin akyurt / Unsplash

Nutritivna vrednost piva na 100 ml

NutrijentVrednost (na 100ml)
Kalorije43 kcal
Proteini0.5 g
Ugljeni hidrati3.6 g
Masti0 g

Većina kalorija u pivu ne dolazi iz ugljenih hidrata, već iz alkohola, koji ima 7 kcal po gramu.

Kalorije po porciji

PorcijaKoličinaKalorije
Čaša200 ml~86 kcal
Limenka330 ml~142 kcal
Flaša500 ml~215 kcal
Tri flaše1500 ml~645 kcal

Kalorije u različitim vrstama piva

Vrsta piva (0,5 l)Kalorije (okvirno)
Bezalkoholno pivo~100 kcal
Svetlo pivo (4,5-5%)~210-220 kcal
Tamno pivo (5-6%)~250-280 kcal
Jaka piva (7% i više)~300+ kcal

Što je veći procenat alkohola, to je više kalorija, jer alkohol nosi najveći deo energije u pivu.

Pivo i mršavljenje

Pivo nije zabranjeno tokom mršavljenja, ali se kalorije brzo sabiraju: tri flaše uveče su oko 650 kcal, što je kao ceo obrok. Alkohol uz to smanjuje samokontrolu, pa se uz pivo često pojede i više grickalica. Ako piješ, računaj pivo u dnevni unos i biraj manju količinu ili bezalkoholno pivo.

Proveri koliko kalorija ti je potrebno dnevno i kako se ova namirnica uklapa u tvoj cilj.

Izračunaj svoj dnevni unos kalorija →

Makronutrijenti piva po porciji

Svetlo pivo sa 5% alkohola ima 43 kcal na 100 ml, od čega dve trećine dolazi od alkohola, a ostatak od ugljenih hidrata. Flaša od pola litra je 215 kcal, koliko i kifla, a tri piva su 650 kcal, ceo obrok.

PorcijaKalorijeProteiniUgljeni hidratiMasti
Čaša (200 ml)86 kcal1 g7,2 g0 g
Limenka (330 ml)142 kcal1,6 g11,9 g0 g
Flaša (500 ml)215 kcal2,5 g18 g0 g
Tri flaše (1500 ml)645 kcal7,5 g54 g0 g

Porcija "limenka" od 330 ml pokriva oko 7% dnevnog unosa od 2.000 kcal. Drugim rečima, za 200 kcal možeš pojesti oko 470 ml piva.

Pivo u poređenju sa sličnim namirnicama

Namirnica (100 ml)kcalProteini (g)UH (g)Masti (g)Vlakna (g)
Pivo430,53,60-
Vino850,12,60-
Rakija23000,10-
Mleko503,44,82-
Kafa20,3000
Beli hleb2659493,22,7

Pivo ima manje kalorija po mililitru od vina i mnogo manje od rakije, ali se pije u većim količinama, pa je po večeri obično najkaloričnije od sva tri. Litar piva je 430 kcal, koliko 160 g hleba, odakle i izraz "tečni hleb".

Kako uklopiti pivo u ishranu

Pivo se u deficitu računa kao obrok, ne kao piće: 2 piva od pola litra su 430 kcal i to su kalorije koje ne daju sitost i koje telo sagoreva prve, dok masti čekaju. Jedno pivo uz roštilj nedeljno se uklapa; tri piva svako veče su 4.500 kcal nedeljno.

Ako se pije, svetlo pivo sa 4 do 5% je najlakše; jaka i tamna piva sa 6 do 8% imaju 60 do 75 kcal na 100 ml. Bezalkoholno pivo ima 20 do 25 kcal na 100 ml (sav šećer, bez alkohola), radler 40 do 45 zbog dodatog soka i šećera.

Na šta obratiti pažnju

"Pivski stomak" nije od piva direktno, već od viška kalorija plus alkohola koji zaustavlja sagorevanje masti dok se razgrađuje, i od grickalica uz pivo. Alkohol podstiče apetit i smanjuje samokontrolu u jelu. Kod gihta pivo je najgore alkoholno piće zbog purina iz kvasca. Kod uzimanja lekova i u trudnoći alkohol otpada.

Često postavljana pitanja

Koliko kalorija ima limenka piva?

Limenka svetlog piva od 0,33 l ima oko 140 kalorija, a limenka od 0,5 l oko 215 kalorija.

Da li bezalkoholno pivo ima kalorije?

Ima, ali znatno manje: oko 20 kcal na 100 ml, odnosno oko 100 kcal u flaši od 0,5 l, jer nema alkohola koji nosi najveći deo kalorija.

Da li od piva raste stomak?

Takozvani pivski stomak nastaje od viška kalorija uopšte, a ne specifično od piva. Pivo samo olakšava taj višak, jer se kalorije lako popiju, a često se uz njega i više jede.

Koliko kalorija ima krigla piva?

Krigla od 0,5 l svetlog piva oko 215 kcal, tamnog ili jakog 300 do 375 kcal. Krigla od 0,3 l svetlog oko 130 kcal.

Da li pivo goji više od vina?

Po mililitru ne, vino ima duplo više kalorija. Po večeri obično da, jer se piva popije litar, a vina dve čaše: litar piva je 430 kcal, dve čaše vina 255 kcal.

Izvor podataka: USDA FoodData Central i deklaracije proizvođača, prilagođeno proizvodima iz Srbije. Vrednosti su na 100 ml i zaokružene, pa mogu malo da odstupaju od konkretnog proizvoda. Kako računamo