Brz odgovor: Pšenična tortilja ima oko 306 kalorija na 100 grama. Jedna velika tortilja od oko 60 grama ima oko 185 kalorija.

Cena u marketima: od 346 din/kg (Idea) do 625 din/kg, u proseku oko 389 din/kg. Za 100 g proteina iz ove namirnice izdvojiš oko 487 din. Uporedi cenu proteina sa drugim namirnicama

Najniže redovne cene (bez akcija) u 6 lanaca prema zvaničnim cenovnicima trgovaca, stanje 19. oktobra 2026. Osvežava se svake nedelje.

Tortilja
Tortilja. Foto: Ryan Concepcion / Unsplash

Nutritivna vrednost pšenične tortilje na 100 grama

NutrijentVrednost (na 100g)
Kalorije306 kcal
Proteini8 g
Ugljeni hidrati51 g
- od toga šećeri3 g
Masti8 g
Vlakna3.5 g

Kalorije po porciji

PorcijaKoličinaKalorije
Mala tortilja (15 cm)30 g~92 kcal
Srednja tortilja (20 cm)45 g~138 kcal
Velika tortilja (25 cm)60 g~184 kcal

Pšenična, integralna ili kukuruzna

Integralna tortilja ima slične kalorije kao pšenična, ali više vlakana. Kukuruzne tortilje su manje i imaju oko 50 do 60 kcal po komadu. Tortilja je praktična za brz obrok: velika tortilja sa 100 grama piletine, salatom i kašikom grčkog jogurta ima oko 400 kalorija i preko 35 grama proteina.

Tortilja u poređenju sa drugim pecivom

Namirnica (100g)KalorijeProteiniMastiVlakna
Tortilja306 kcal8 g8 g3.5 g
Hleb265 kcal9 g3.2 g2.7 g
Lepinja270 kcal9 g1.2 g2.2 g
Kifla290 kcal9 g4 g2 g
Pica266 kcal11 g10 g2.3 g

Proveri koliko kalorija ti je potrebno dnevno i kako se ova namirnica uklapa u tvoj cilj.

Izračunaj svoj dnevni unos kalorija →

Makronutrijenti tortilje po porciji

Pšenična tortilja ima 306 kcal na 100 g, više od hleba, jer sadrži ulje ili mast u testu. Srednja tortilja od 45 g je oko 138 kcal; velika od 60 g oko 184 kcal.

PorcijaKalorijeProteiniUgljeni hidratiMasti
Mala tortilja (15 cm) (30 g)92 kcal2,4 g15,3 g2,4 g
Srednja tortilja (20 cm) (45 g)138 kcal3,6 g22,9 g3,6 g
Velika tortilja (25 cm) (60 g)184 kcal4,8 g30,6 g4,8 g

Porcija "srednja tortilja (20 cm)" od 45 g pokriva oko 7% dnevnog unosa od 2.000 kcal, 6% preporučenog unosa vlakana (25 g) i 7% minimalnog unosa proteina (50 g). Drugim rečima, za 200 kcal možeš pojesti oko 70 g tortilje.

Tabela: tortilja i slične namirnice na 100 g

Namirnica (100 g)kcalProteini (g)UH (g)Masti (g)Vlakna (g)
Tortilja30685183,5
Beli hleb2659493,22,7
Lepinja2709551,22,2
Kifla29095342
Kuvani kukuruz963,4211,52,4
Zelena salata151,42,90,21,3

Tortilja je na 100 g kaloričnija od hleba i lepinje zbog masti u testu, ali je jedna tortilja lakša od lepinje, pa je po komadu obično bolji izbor. Kukuruzna tortilja ima manje kalorija i više vlakana od pšenične. List zelene salate kao omot je 2 kcal.

Kako uklopiti tortilju u ishranu

Tortilja je praktična jer u jedan omot stane ceo balansiran obrok: proteini, povrće i malo masti. Problem je što kupovni "vrap" sa piletinom ima 500 do 700 kcal zbog sosova, sira i pomfrita unutra. Domaći sa 100 g piletine, salatom, paradajzom i jogurt sosom je oko 350 kcal.

Integralna tortilja ima 5 do 6 g vlakana po komadu i sporiji porast šećera. Za manje kalorija, mala tortilja od 30 g ili kukuruzna, ili zamena tortilje listom salate kad mršaviš.

Na šta obratiti pažnju

Tortilje iz prodavnice sadrže konzervanse i često palmino ulje; čitaj sastav. Kupovni vrapovi i "fit" vrapovi iz pekara retko su ispod 500 kcal. Tortilja čips ima 480 do 500 kcal na 100 g. Kukuruzna tortilja je prirodno bezglutenska, pšenična nije.

Često postavljana pitanja

Da li je tortilja zdravija od hleba?

Ne mnogo. Po 100 grama tortilja ima nešto više kalorija od hleba, ali je jedna tortilja često lakša od dve kriške hleba. Razliku pravi fil.

Koliko kalorija ima tortilja sa piletinom?

Velika tortilja sa 100 grama piletine, povrćem i jogurt sosom ima oko 400 kalorija. Sa sirom i majonezom lako pređe 600 kalorija.

Koliko kalorija ima kukuruzna tortilja?

Oko 220 kcal na 100 g, odnosno oko 55 kcal po maloj tortilji od 25 g. Ima manje masti i više vlakana od pšenične i bezglutenska je.

Da li je integralna tortilja manje kalorična?

Ne bitno: oko 280 do 300 kcal na 100 g u odnosu na 306 kod bele. Prednost je u vlaknima (5 do 6 g po komadu) i sporijem porastu šećera, ne u kalorijama.

Izvor podataka: USDA FoodData Central i deklaracije proizvođača, prilagođeno proizvodima iz Srbije. Vrednosti su na 100 g i zaokružene, pa mogu malo da odstupaju od konkretnog proizvoda. Kako računamo