Brz odgovor: Pečena pastrmka ima oko 168 kalorija i 24 grama proteina na 100 grama. Porcija od jedne ribe (oko 200 g mesa) ima oko 335 kalorija.

Cena u marketima: od 700 din/kg (Univerexport) do 1.500 din/kg, u proseku oko 744 din/kg. Za 100 g proteina iz ove namirnice izdvojiš oko 310 din. Uporedi cenu proteina sa drugim namirnicama

Najniže redovne cene (bez akcija) u 5 lanaca prema zvaničnim cenovnicima trgovaca, stanje 19. oktobra 2026. Osvežava se svake nedelje.

Pastrmka
Pastrmka. Foto: Kier in Sight Archives / Unsplash

Nutritivna vrednost pečene pastrmke na 100 grama

NutrijentVrednost (na 100g)
Kalorije168 kcal
Proteini24 g
Ugljeni hidrati0 g
Masti7.4 g

Kalorije po porciji

PorcijaKoličinaKalorije
Manja porcija120 g~202 kcal
Jedna pastrmka (meso)200 g~336 kcal
Velika porcija300 g~504 kcal

Pastrmka ili losos

Pastrmka ima manje kalorija od lososa i sličnu količinu proteina, a sadrži i omega-3 masne kiseline, iako nešto manje. Domaća je, obično jeftinija i lako se nabavlja sveža. Pečena na roštilju ili u rerni sa limunom i začinima, bez pohovanja, ostaje jedan od najboljih izvora proteina.

Pastrmka u poređenju sa drugim izvorima proteina

Namirnica (100g)KalorijeProteiniMastiVlakna
Pastrmka168 kcal24 g7.4 g-
Losos206 kcal22 g13 g0 g
Tuna116 kcal26 g1 g0 g
Pileća prsa165 kcal31 g3.6 g-
Jaja155 kcal13 g11 g-

Proveri koliko kalorija ti je potrebno dnevno i kako se ova namirnica uklapa u tvoj cilj.

Izračunaj svoj dnevni unos kalorija →

Makronutrijenti pastrmke po porciji

Pastrmka ima 168 kcal na 100 g mesa, sa 24 g proteina i 7,4 g masti, što je posnije od lososa uz sličan profil omega-3. Jedna pastrmka daje oko 200 g mesa, odnosno oko 340 kcal.

PorcijaKalorijeProteiniUgljeni hidratiMasti
Manja porcija (120 g)202 kcal28,8 g0 g8,9 g
Jedna pastrmka (meso) (200 g)336 kcal48 g0 g14,8 g
Velika porcija (300 g)504 kcal72 g0 g22,2 g

Porcija "jedna pastrmka (meso)" od 200 g pokriva oko 17% dnevnog unosa od 2.000 kcal i 96% minimalnog unosa proteina (50 g). Drugim rečima, za 200 kcal možeš pojesti oko 120 g pastrmke.

Tabela: pastrmka i slične namirnice na 100 g

Namirnica (100 g)kcalProteini (g)UH (g)Masti (g)Vlakna (g)
Pastrmka1682407,4-
Losos206220130
Tuna11626010
Sardina20824,6011,5-
Pileća prsa1653103,6-
Svinjetina242270140

Pastrmka je između tunjevine i lososa: više masti od tune, ali manje od lososa, uz gotovo iste proteine. U odnosu na piletinu i svinjetinu ima sličan broj kalorija, ali sa omega-3 i vitaminom D, kojih u mesu nema.

Kako uklopiti pastrmku u ishranu

Pastrmka je domaća, dostupna i najjeftinija masna riba u Srbiji, pa je najlakši način da uneseš omega-3 bar jednom nedeljno. Cela riba iz rerne sa limunom, belim lukom i peršunom je obrok od 350 do 400 kcal uz salatu.

Jede se lako i sa decom, jer nema jak "riblji" ukus. Ako je pečeš u rerni na papiru ili foliji, nije potrebno ulje; pohovana i pržena pastrmka upija ulje i ide na 250 do 300 kcal na 100 g.

Na šta obratiti pažnju

Pastrmka iz uzgoja je ono što se najčešće kupuje i bezbedna je; divlja može imati više parazita, pa termička obrada mora da bude potpuna. Pazi na sitne kosti kod dece. Pohovana pastrmka udvostruči kalorije. Dimljena ima dosta soli.

Često postavljana pitanja

Da li je pastrmka dobra za mršavljenje?

Jeste. Ima puno proteina i relativno malo kalorija, pa dobro zasićuje i čuva mišiće tokom dijete.

Koliko kalorija ima pohovana pastrmka?

Pohovana i pržena pastrmka ima okvirno 230 do 280 kalorija na 100 grama, zbog brašna i ulja.

Koliko kalorija ima cela pastrmka?

Pastrmka od 300 g sa kostima i glavom daje oko 200 g mesa, što je oko 340 kcal i 48 g proteina, pečena bez ulja.

Da li pastrmka ima omega-3 kao losos?

Ima, oko 1 g omega-3 na 100 g, nešto manje od lososa (1,5 do 2,5 g), ali i dalje dovoljno da porcija od 200 g pokrije dvodnevnu preporuku. Uz to je posnija i jeftinija.

Da li pastrmka sme svaki dan?

Sme češće od tune, jer kao slatkovodna riba iz uzgoja ima malo žive. Dva do tri puta nedeljno je sasvim razumno; svaki dan nije potrebno, bolje je smenjivati je sa drugom ribom, jajima i mesom.

Izvor podataka: USDA FoodData Central i deklaracije proizvođača, prilagođeno proizvodima iz Srbije. Vrednosti su na 100 g i zaokružene, pa mogu malo da odstupaju od konkretnog proizvoda. Kako računamo