Brz odgovor: Plazma keks ima okvirno 440 kalorija na 100 grama. Porcija od 30 grama (nekoliko keksa) ima oko 130 kalorija.

Cena u marketima: od 749 din/kg (Idea) do 889 din/kg, u proseku oko 792 din/kg. Za 100 g proteina iz ove namirnice izdvojiš oko 720 din. Uporedi cenu proteina sa drugim namirnicama

Najniže redovne cene (bez akcija) u 6 lanaca prema zvaničnim cenovnicima trgovaca, stanje 19. oktobra 2026. Osvežava se svake nedelje.

Plazma keks
Plazma keks. Foto: No Revisions / Unsplash

Nutritivna vrednost plazma keksa na 100 grama

NutrijentVrednost (na 100g)
Kalorije~440 kcal
Proteini11 g
Ugljeni hidrati71 g
- od toga šećeri20 g
Masti12 g
Vlakna3 g

Vrednosti su okvirne, za klasični plazma keks. Za tačne podatke pogledaj deklaraciju na pakovanju.

Kalorije po porciji

PorcijaKoličinaKalorije
Nekoliko keksa30 g~132 kcal
Mala porcija uz mleko50 g~220 kcal
Četvrtina pakovanja od 300 g75 g~330 kcal

Plazma sa mlekom

Omiljeni doručak mnogih je plazma izmrvljena u mleku. Činija sa 50 grama plazme i 250 ml mleka sa 2,8% masti ima oko 345 kalorija i oko 14 grama proteina. Sa punomasnim mlekom i više keksa lako pređe 500 kalorija.

Da li je plazma zdrava užina

Plazma je keks, a ne dijetalna namirnica: ima dosta šećera i brašna, a malo vlakana. Povremeno je u redu, ali za svakodnevni doručak bolje su ovsene pahuljice, koje daju slične kalorije uz mnogo više vlakana i duže sitosti.

Plazma u poređenju sa drugim slatkišima

Namirnica (100g)KalorijeProteiniMastiVlakna
Plazma keks440 kcal11 g12 g3 g
Čokolada535 kcal7.6 g30 g3.4 g
Sladoled207 kcal3.5 g11 g0.7 g
Med304 kcal0.3 g0 g0.2 g
Ovsene pahuljice389 kcal16.9 g6.9 g10.6 g

Proveri koliko kalorija ti je potrebno dnevno i kako se ova namirnica uklapa u tvoj cilj.

Izračunaj svoj dnevni unos kalorija →

Makronutrijenti plazma keksa po porciji

Plazma ima oko 440 kcal na 100 g, sa 71 g ugljenih hidrata (od toga 20 g šećera) i 12 g masti. Jedan keks od oko 7 g je 30 kcal, pa je "nekoliko keksa" od 30 g već 130 kcal, a četvrtina pakovanja 330 kcal.

PorcijaKalorijeProteiniUgljeni hidratiMasti
Nekoliko keksa (30 g)132 kcal3,3 g21,3 g3,6 g
Mala porcija uz mleko (50 g)220 kcal5,5 g35,5 g6 g
Četvrtina pakovanja od 300 g (75 g)330 kcal8,3 g53,3 g9 g

Porcija "mala porcija uz mleko" od 50 g pokriva oko 11% dnevnog unosa od 2.000 kcal, 6% preporučenog unosa vlakana (25 g) i 11% minimalnog unosa proteina (50 g). Za 200 kcal dobijaš svega oko 45 g plazma keksa, pa je merenje porcije ovde važnije nego kod većine namirnica.

Plazma keks u poređenju sa sličnim namirnicama

Namirnica (100 g)kcalProteini (g)UH (g)Masti (g)Vlakna (g)
Plazma keks4401171123
Dvopek410137274
Mlečna čokolada5357,659303,4
Krem bananica38036511-
Ovsene pahuljice (suve)38916,9666,910,6
Kifla29095342

Plazma je po kalorijama slična dvopeku, sa više šećera i masti, a lakša od čokolade. U odnosu na ovsene pahuljice za isti broj kalorija ima trostruko manje vlakana i upola manje proteina. Kifla je lakša po gramu, ali se jede u većem komadu.

Kako uklopiti plazma keks u ishranu

Plazma ima reputaciju "zdravog keksa" jer je jednostavnog sastava i daje se deci, ali je kalorijski običan keks: 440 kcal na 100 g. Kao užina, 3 do 4 keksa (100 do 120 kcal) uz jogurt su u redu; pakovanje od 300 g uz kafu tokom dana je 1.300 kcal.

Plazma sa mlekom, klasičan doručak, sa 50 g keksa i 250 ml mleka je oko 345 kcal i 12 g proteina, sličan po kalorijama ovsenoj kaši, ali sa manje vlakana i više šećera. Za mršavljenje, ovsena kaša drži sitost duže za iste kalorije.

Na šta obratiti pažnju

Mlevena plazma se koristi u kolačima gde se sabira sa puterom, šećerom i čokoladom; "plazma torta" nije lakša od drugih torti. Integralna plazma ima sličan broj kalorija sa nešto više vlakana. Sadrži gluten i mleko. Pakovanje od 300 g se lako pojede tokom dana uz kafu, i to je najčešća zamka.

Često postavljana pitanja

Koliko kalorija ima pakovanje plazme od 300 grama?

Pakovanje od 300 grama ima okvirno 1300 kalorija.

Da li je plazma dobra za decu?

Kao povremena užina je u redu, ali zbog šećera nije idealna za svakodnevni doručak. Uz mleko daje i proteine i kalcijum, pa je bolja od većine slatkiša.

Koliko kalorija ima jedan plazma keks?

Jedan keks od 7 g ima oko 30 kcal. Pet keksa je 150 kcal, a cela kesica od 300 g oko 1.320 kcal.

Da li je plazma zdrava?

Jednostavnog je sastava i bez veštačkih dodataka, ali je nutritivno običan keks: brašno, šećer i biljna mast, sa malo vlakana. Nije štetna u količini od nekoliko keksa, ali ni "zdrava užina" kako se često tretira.

Izvor podataka: USDA FoodData Central i deklaracije proizvođača, prilagođeno proizvodima iz Srbije. Vrednosti su na 100 g i zaokružene, pa mogu malo da odstupaju od konkretnog proizvoda. Kako računamo