Brz odgovor: Smoki ima okvirno 500 kalorija na 100 grama. Kesica od 50 grama ima oko 250 kalorija, a velika kesica od 150 grama oko 750 kalorija.

Cena u marketima: od 720 din/kg (Maxi) do 1.875 din/kg, u proseku oko 756 din/kg. Za 100 g proteina iz ove namirnice izdvojiš oko 630 din. Uporedi cenu proteina sa drugim namirnicama

Najniže redovne cene (bez akcija) u 6 lanaca prema zvaničnim cenovnicima trgovaca, stanje 19. oktobra 2026. Osvežava se svake nedelje.

Nutritivna vrednost smokija na 100 grama

NutrijentVrednost (na 100g)
Kalorije~500 kcal
Proteini12 g
Ugljeni hidrati52 g
Masti27 g
Vlakna3 g

Vrednosti su okvirne i mogu se razlikovati po veličini pakovanja i verziji proizvoda. Tačne podatke pogledaj na deklaraciji.

Kalorije po porciji

PorcijaKoličinaKalorije
Šaka25 g~125 kcal
Mala kesica50 g~250 kcal
Srednja kesica90 g~450 kcal
Velika kesica150 g~750 kcal

Smoki u poređenju sa drugim grickalicama

Smoki, čips i slične grickalice imaju sličnu kalorijsku gustinu, oko 500 do 550 kcal na 100 grama, jer su pečene ili pržene uz dosta masnoće. Za razliku od njih, kokice bez ulja imaju oko 390 kcal na 100 grama, ali su mnogo rastresitije, pa ista zapremina ima daleko manje kalorija.

Kako grickati a ne preterati

Tabela: smoki i druge grickalice na 100 g

Namirnica (100g)KalorijeProteiniMastiVlakna
Smoki500 kcal12 g27 g3 g
Kokice387 kcal13 g4.5 g15 g
Kikiriki567 kcal26 g49 g8.5 g
Čokolada535 kcal7.6 g30 g3.4 g
Pomfrit312 kcal3.4 g15 g3.8 g

Proveri koliko kalorija ti je potrebno dnevno i kako se ova namirnica uklapa u tvoj cilj.

Izračunaj svoj dnevni unos kalorija →

Makronutrijenti smokija po porciji

Smoki ima oko 500 kcal na 100 g, sa 27 g masti od ulja i kikiriki paste. Mala kesica od 50 g je 250 kcal, srednja od 90 g 450 kcal, a velika porodična od 150 g 750 kcal, i sve tri se pojedu za desetak minuta.

PorcijaKalorijeProteiniUgljeni hidratiMasti
Šaka (25 g)125 kcal3 g13 g6,8 g
Mala kesica (50 g)250 kcal6 g26 g13,5 g
Srednja kesica (90 g)450 kcal10,8 g46,8 g24,3 g
Velika kesica (150 g)750 kcal18 g78 g40,5 g

Porcija "mala kesica" od 50 g pokriva oko 13% dnevnog unosa od 2.000 kcal, 6% preporučenog unosa vlakana (25 g) i 12% minimalnog unosa proteina (50 g). Za 200 kcal dobijaš svega oko 40 g smokija, pa je merenje porcije ovde važnije nego kod većine namirnica.

Tabela: smoki i slične namirnice na 100 g

Namirnica (100 g)kcalProteini (g)UH (g)Masti (g)Vlakna (g)
Smoki5001252273
Kikiriki5672616498,5
Kokice38713784,515
Pomfrit3123,441153,8
Plazma keks4401171123
Mlečna čokolada5357,659303,4

Smoki je po kalorijama blizu kikirikija od koga nosi ukus, ali sa četvrtinom njegovih proteina i vlakana. Kokice na vazduhu za istu zapreminu činije imaju četiri puta manje kalorija. Čokolada je tu kao slatka paralela: smoki je "slani slatkiš".

Kako uklopiti smoki u ishranu

Smoki je grickalica, ne obrok, i nema načina da se to promeni: kukuruzni griz ekstrudiran i uvaljan u ulje i kikiriki pastu. U deficitu prolazi mala kesica jednom nedeljno kao planirana poslastica (250 kcal), ne porodično pakovanje uz seriju.

Za "hrskavo i slano" uz film, alternative su kokice na vazduhu sa kikiriki puterom u prahu, pečena leblebija sa začinima (oko 350 kcal na 100 g, ali sa proteinima i vlaknima) ili pečeni kikiriki u ljusci koji se sporo jede.

Na šta obratiti pažnju

Smoki sadrži kikiriki (alergen), gluten je moguć kroz kontaminaciju, i dosta soli. Aditivi i pojačivači ukusa su dizajnirani da se ne prestane. Za decu, smoki nije "lagana užina": 50 g je četvrtina njihovih dnevnih kalorija bez hranljive vrednosti.

Često postavljana pitanja

Koliko kalorija ima mala kesica smokija?

Mala kesica od 50 grama ima okvirno 250 kalorija. Za tačan broj pogledaj deklaraciju na pakovanju.

Da li smoki goji?

Kao i druge grickalice, smoki je kalorijski gust i lako se pojede u većoj količini, pa može otežati kalorijski deficit. Povremeno i u maloj porciji uklapa se u ishranu.

Koliko kalorija ima kesica smokija od 150 g?

Oko 750 kcal, sa 40 g masti, što je više od ručka sa mesom i prilogom, a pojede se za 15 minuta.

Da li ima smokija sa manje kalorija?

Verzije "sa manje masti" imaju 430 do 450 kcal na 100 g, ušteda od 10%. Pečene (ne pržene) grickalice od kikirikija ili leblebije su bolje zamene, ali i one su 350 do 400 kcal na 100 g.

Izvor podataka: USDA FoodData Central i deklaracije proizvođača, prilagođeno proizvodima iz Srbije. Vrednosti su na 100 g i zaokružene, pa mogu malo da odstupaju od konkretnog proizvoda. Kako računamo