Koji je najjeftiniji protein u Srbiji? Po redovnim cenama u marketima, 100 g proteina je najjeftinije iz sledećih namirnica: pasulj (oko 113 din), leblebija (oko 124 din), ovsene pahuljice (oko 140 din). Od mesa i jaja najpovoljniji su pileći file (oko 213 din) i jaja (oko 255 din za 100 g proteina).

Cena 100 g proteina: od najjeftinijeg do najskupljeg

Prva kolona sa cenom je iznos u marketu gde je namirnica trenutno najjeftinija, a druga je srednja vrednost svih marketa. Cene su redovne, bez akcija, na dan 19. oktobra 2026.

#Namirnica100 g proteina (najpovoljnije)100 g proteina (prosek)Najniža cenaGde je najjeftinijeProteini na 100 g
1Pasulj (suvi)100 din113 din220 din/kgMaxi22,0 g
2Leblebija (suva)86 din124 din164 din/kgAman19,0 g
3Ovsene pahuljice121 din140 din157 din/kgUniverexport13,0 g
4Sočivo (suvo)94 din156 din225 din/kgMaxi24,0 g
5Kikiriki (pečen)119 din160 din310 din/kgUniverexport26,0 g
6Pileći file (prsa)200 din213 din460 din/kgAman23,0 g
7Jaja (kokošja)240 din255 din160 din / 10 jajaLidl12,6 g
8Mleko (kravlje)273 din280 din90 din/lLidl3,3 g
9Svinjski but240 din285 din480 din/kgAman20,0 g
10Pileći batak i karabatak (sa kostima)246 din289 din320 din/kgAman13,0 g
11Oslić (smrznuti file)282 din299 din480 din/kgMaxi17,0 g
12Jogurt301 din331 din93 din/lMaxi3,1 g
13Gauda sir318 din382 din796 din/kgLidl25,0 g
14Kačkavalj320 din400 din800 din/kgLidl25,0 g
15Kikiriki puter309 din400 din771 din/kgMaxi25,0 g
16Sardina u konzervi280 din404 din560 din/kgIdea20,0 g
17Skuša (cela, smrznuta)414 din462 din538 din/kgIdea13,0 g
18Kiselo mleko445 din465 din142 din/lAman3,2 g
19Tunjevina u konzervi424 din475 din806 din/kgUniverexport19,0 g
20Ćureći file435 din496 din1.000 din/kgUniverexport23,0 g
21Bademi492 din508 din1.033 din/kgMaxi21,0 g
22Mladi kravlji sir367 din542 din440 din/kgLidl12,0 g
23Mleveno meso (svinjsko, juneće, ćureće)494 din600 din840 din/kgLidl17,0 g
24Tofu553 din615 din719 din/kgLidl13,0 g
25Skyr (bez ukusa)409 din730 din450 din/kgLidl11,0 g
26Whey protein u prahu648 din920 din4.857 din/kgUniverexport75,0 g
27Losos (sveži ili smrznuti)756 din963 din1.511 din/kgIdea20,0 g

Šta pokazuje tabela

Najviše proteina za novac daju suve mahunarke (pasulj, sočivo, leblebija), sojine ljuspice i ovsene pahuljice. Imaju i dosta ugljenih hidrata, pa su odlične za masu i za budžet, ali manje praktične ako paziš na kalorije.

Kad je bitno da dobiješ mnogo proteina sa malo kalorija (mršavljenje, definicija), najbolji odnos cene i kvaliteta imaju pileći file, jaja, oslić i mleko. Riba, ćuretina, skyr i whey su skuplji, ali praktični. Mlečni proizvodi poput jogurta i kiselog mleka su jeftini po litru, ali imaju malo proteina, pa 100 g proteina iz njih izlazi skuplje nego što izgleda.

Koliko proteina tebi treba dnevno? Kalkulator računa kalorije i proteine prema tvojoj težini i cilju.

Izračunaj kalorije i proteine →

Najniža cena po marketima

Najniža redovna cena po kilogramu (za mleko i jogurt po litru, za jaja za 10 komada) u svakom lancu. Podebljano je gde je najjeftinije. Crtica znači da proizvod nije pronađen u cenovniku tog lanca.

NamirnicaMaxiLidlUniverexportIdeaGomexAman
Pasulj (suvi)220220250448360245
Leblebija (suva)235--1.056-164
Ovsene pahuljice376164157163374200
Sočivo (suvo)225299860350400500
Kikiriki (pečen)496350310400433500
Pileći file (prsa)470510570468808460
Jaja (kokošja)177160190167-170
Mleko (kravlje)95909090100100
Svinjski but600542540760923480
Pileći batak i karabatak (sa kostima)380370380370414320
Oslić (smrznuti file)480516550500824500
Jogurt93105100100105110
Gauda sir9607969509151.5001.200
Kačkavalj9338009001.1001.5001.067
Kikiriki puter7718371.0181.000-2.790
Sardina u konzervi1.072920696560969656
Skuša (cela, smrznuta)560-1.0405381.068600
Kiselo mleko150143147150182142
Tunjevina u konzervi8189378069298751.000
Ćureći file1.0001.3751.0001.400-1.140
Bademi1.0331.5001.0371.0671.0681.143
Mladi kravlji sir715440---650
Mleveno meso (svinjsko, juneće, ćureće)1.200840----
Tofu8007191.320800--
Skyr (bez ukusa)1.0004501.000606--
Whey protein u prahu6.900-4.8577.000--
Losos (sveži ili smrznuti)1.9503.0001.5901.5113.4721.900

Cene u tabeli su najniže u celom lancu, pa zavise od toga koji brend i koje pakovanje je u ponudi. U istom lancu cene mogu da se razlikuju od prodavnice do prodavnice.

Kako računamo

Svaki veći trgovinski lanac u Srbiji po zakonu objavljuje cenovnike u otvorenom formatu na Portalu otvorenih podataka. Mi te cenovnike preuzimamo svake nedelje za lance Maxi, Lidl, Idea, Univerexport, Gomex i Aman.

Izvor cena: Portal otvorenih podataka Republike Srbije, cenovnici trgovinskih lanaca, pod Otvorenom licencom za podatke. Više o metodologiji na stranici O nama.

Često postavljana pitanja

Koji je najjeftiniji izvor proteina u Srbiji?

Po redovnim cenama iz cenovnika marketa, najjeftiniji protein daju pasulj (oko 113 din), leblebija (oko 124 din), ovsene pahuljice (oko 140 din) za 100 g proteina. Od namirnica životinjskog porekla najpovoljniji su pileći file i jaja.

Koliko košta 100 g proteina iz piletine?

Iz pilećeg filea 100 g proteina košta oko 213 dinara po prosečnoj ceni, a oko 200 dinara u marketu gde je trenutno najjeftiniji. Za to je potrebno oko 435 g sirovog filea.

Da li su jaja jeftin izvor proteina?

Da. 100 g proteina iz jaja košta oko 255 dinara, što je otprilike 15 jaja (jedno jaje ima oko 6,5 g proteina). Jaja su po ceni proteina blizu pilećeg filea, a lakša su za pripremu.

Da li se whey protein isplati u odnosu na hranu?

Whey je praktičan, ali nije najjeftiniji: 100 g proteina iz whey-a u marketima košta oko 920 dinara, dok pasulj, sočivo, ovsene pahuljice, piletina i jaja izlaze jeftinije.

Odakle su cene i koliko često se osvežavaju?

Cene su redovne (bez akcija) iz zvaničnih cenovnika trgovinskih lanaca objavljenih na Portalu otvorenih podataka Republike Srbije. Podatke osvežavamo jednom nedeljno; poslednje ažuriranje: 19. oktobra 2026..